Obowiązkowa lektura dla młodych ojców 🔥

Znalazłam ciekawy artykuł i postanowiłam się z Wami nim podzielić!

1. Twoja żona niedawno urodziła, twoje dziecko jest niemowlęciem. W tym trudnym i niesamowitym okresie Waszego życia oni istnieją dla siebie nawzajem, ta dziwna symbioza to zasługa natury. Zazdrość jest normalnym uczuciem młodego ojca, który może czuć się „nieobecny” lub „w cieniu”. Ważne jest, aby skierować to uczucie we właściwym kierunku! Nie pozwól babciom oddalić Ciebie od dziecka, zasugeruj żonie, że chciałbyś czuć się zaangażowany w to, co dzieje się z dwiema najważniejszymi dla Ciebie osobami.

2. Młoda mama, zwłaszcza jeśli niedawno urodziła, potrzebuje Twojego wsparcia, którego nikt i nic nie jest w stanie zastąpić. Nie odmawiaj jej tego wsparcia, nawet jeśli jesteś bardzo zmęczony lub odczuwasz duży stres. Kubek herbaty w łóżku i dobre słowo – te „drobiazgi” ona zapamięta do końca życia; staną się najważniejszym kamieniem w fundamencie waszego odnowionego związku.

3. Pierwsze tygodnie po porodzie to niezbyt dobry czas na wyjaśnianie żonie, jakie to dla ciebie trudne. Lepiej podzielić się z przyjacielem, który jest również rodzicem. Dużo łatwiej będzie mu Cię zrozumieć niż zmęczonej i słabej matce. Chociaż mężczyznom bardzo trudno jest przyzwyczaić się do nowej roli, kobiecie jest ona podawana z nie mniejszym wysiłkiem, nawet jeśli wygląda na tak pewną siebie, jakby całe życie była matką. Pamiętaj – jej życie również zmieniło się na zawsze.

4. Jeśli Twoja żona karmi piersią, nie oznacza to, że nie masz możliwości nawiązania kontaktu z dzieckiem. Oprócz samego procesu karmienia istnieje tysiąc sposobów komunikowania się z maluszkiem i bycia ważną osobą w jego życiu. Już od pierwszych dni tata może kąpać maluszka lub otulać go (jeśli to praktykujesz). Jeśli ta skrajność jeszcze nie jest dla Ciebie, możesz zabrać maluszka na spacer, nosić go na rękach po domu i rozmawiać z nim lub śpiewać, aby dać mamie czas na siebie. Zaoferuj swoją pomoc, ale nie obrażaj się, jeśli żona często odmawia. Po kilku dniach lub tygodniach hormony zaczną wracać do normy, a mama dziecka będzie tylko szczęśliwa mogąc dzielić opiekę nad dzieckiem z ukochanym mężem.

5. Pamiętaj, że dziecko zna dźwięk twojego głosu, słyszało go przez 9 miesięcy w łonie matki. Dziecko może się uspokoić, słysząc bicie Twojego serca lub opierając głowę w zagłębieniu między szyją a ramieniem. Śmiało, bo jesteś jego ojcem, będziesz mógł uspokoić maluszka!

6. Matka karmiąca piersią czasami czuje się niepewnie co do swoich możliwości: na przykład może pomyśleć, że dziecko nie ma wystarczającej ilości mleka. Najlepszym wsparciem dla niej będzie twoja wiara w nią i jej matczyne cechy. Wspieraj ją w chwili słabości, gdy jest zraniona lub trudna, doceni Twoje starania.

7. „No to daj mu butelkę mleka modyfikowanego, jeśli masz tak ciężko!” To zdanie jest bardzo kiepskim sposobem wspierania matki karmiącej, która boryka się z trudnościami. Jeśli ulegnie osłabieniu i przestanie karmić piersią, mimo że zawsze wierzyła w duże znaczenie karmienia piersią dla swojego dziecka, nieuchronnie odczuje goryczy porażki. Co więcej, będzie pamiętać, że to Ty w nią nie wierzyłeś, to Ty poradziłeś jej, żeby się poddała. Nawet jeśli będzie twierdzić, że jej decyzja była słuszna i świadoma, podświadoma niechęć do tego, który „podciął jej skrzydła”, pozostanie.

8. „Może spróbuj nakarmić go jeszcze jeden dzień? Tylko do jutra!” – Do dziś z wdzięcznością wspominam te słowa mojego męża. Mówił je codziennie, kiedy walczyłam o karmienie piersią naszego maluszka i byłam bliska poddania się. Nie znam lepszego sposobu wspierania karmiącej mamy, która może borykać się z problemami i cierpieć. W przypadku problemów z karmieniem należy poszukać informacji jak je rozwiązać, skontaktować się z grupą wsparcia laktacji lub zaprosić konsultanta. Usługi konsultanta są zwykle płatne, ale mieszanki nie są również wydawane za darmo. Przeczytaj informacje o zaletach karmiena piersią i jego regulacji w Internecie lub w książkach – wiedza doda Tobie i Twojej żonie pewności siebie.

Ważne jest, aby zrozumieć, że robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby Twoje dziecko otrzymywało to, co najlepsze – mleko matki.

9. Matka karmiąca piersią, zwłaszcza po porodzie, potrzebuje dobrego odżywiania i dużej ilości płynów oraz odpoczynku. Jeśli nie dostanie tego, czego potrzebuje, często będzie źle się czuła, przez co będzie rozdrażniona i nerwowa. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem pomyślisz, że „robi skandal bez powodu”. Możemy założyć się, że przygotowana przez Ciebie wieczorem gorąca herbata i pół godziny bez dziecka na rękach przywrócą Twojej rodzinie spokój i równowagę.

10. Począwszy od 6 tygodnia życia większość dzieci jest w stanie przeżyć półtorej godziny bez jedzenia. Zostań z dzieckiem, podczas gdy żona spokojnie pieści się w wannie, porządkuje lub komunikuje się z przyjaciółką, w ogóle spędza czas tak, jak chce (w końcu w innych porach dnia nie może sobie na to pozwolić). Być może, kiedy przyzwyczaisz się do bycia z dzieckiem i znajdziesz wzajemne zrozumienie, Twoja żona będzie musiała wyjść gdzieś bez dziecka. Pozostając z dzieckiem, słusznie możesz zostać okrzyknięty „ojcem roku”! Jeśli żona zdecyduje zostawić odciągnięte mleko dla Ciebie, a Ty możesz podać go dziecku zamiast butelki, pomoże to Twojej żonie w utrzymaniu karmienia piersią.

Źródło: http://gvinfo.ru/papam_na